Litwa

Autostrady na Litwie

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady na Litwie

Litwa, jako kraj sąsiadujący z Polską, jest coraz częściej wybierana na cel wakacyjnych wyjazdów. Nie dziwi to, chociażby ze względu na jej piękną, pełną zabytków stolicę czy bogactwo malowniczych krajobrazów pełnych dziewiczej przyrody.

Jednak przed każdym dalszym wyjazdem, szczególnie gdy w podróż wyruszasz samochodem, warto się przygotować oraz zdobyć podstawowe informacje o miejscu, do którego się udajesz i to najlepiej już w fazie planowania wypoczynku. Nie zaskoczą Cię wtedy po drodze żadne przykre niespodzianki. Z tego artykułu dowiesz się o czym pamiętać wyjeżdżając na Litwę autem.

Płatne drogi i autostrady na Litwie

Na terenie całego kraju niezależnie czy wybierasz drogi szybkiego ruchu, czy autostrady, przejazd dla prawie wszystkich samochodów osobowych, czyli tych do 8 miejsc wraz z kierowcą i motocykli jest całkowicie bezpłatny. Jednak poruszanie się po drogach A1 – A18 w przypadku wszystkich aut ciężarowych, autobusów oraz busów, które mają od ośmiu miejsc pasażerskich wymaga uiszczenia opłaty. Tak więc, jeśli podróżujesz po litewskich drogach zwykłym samochodem osobowym nie musisz się martwić o jakieś dodatkowe opłaty drogowe. Natomiast jeżeli masz pojazd ciężarowy albo duży bus czekają Cię opłaty podane niżej.

Opłaty drogowe na Litwie

W tabeli przedstawiamy opłaty w euro za przejazdy drogami na Litwie w podziale na środki transportu oraz na najczęściej wybierane przez podróżnych okresy, czyli 1 dzień, 7 dni i miesiąc.

Środki transportu

1 dzień

7 dni

Miesiąc

(M2) – Busy mające więcej niż 8 miejsc oprócz kierowcy o masie do 5t,

6 euro

14 euro

28 euro

(N1) – Pojazdy ciężarowe o masie do 3,5t
(M2-M3), (N2-N3) Pojazdy specjalistyczne
(N2) – Pojazdy ciężarowe o masie powyżej 3,5t do 12t

11 euro

26 – 37 euro

52 – 75 euro

(M3) – Autobusy mające więcej niż 22 miejsca oprócz kierowcy

11 euro

37 euro

75 euro

(N3) – Pojazdy ciężarowe o masie powyżej 12t

11 euro

37 – 52 euro

75 – 107 euro

Winiety na Litwie

Wybierając się w podróż na Litwę zwykłym samochodem osobowym nie trzeba przejmować się winietami. Jednak są pewne wyjątki. Wydawać by się mogło, że winiety to domena kierowców samochodów ciężarowych i autobusów, ale u naszych sąsiadów wygląda to nieco inaczej.

Dowiedz się więcej o winietach na Litwie

Różnicą w stosunku do Polski jest to, że chociaż w naszym kraju 9 osobowy bus jest zaliczany do samochodów osobowych, to na Litwie musi posiadać winietę przeznaczoną dla mikrobusów przewożących od 8 do 12 osób. Winiety muszą wykupić również kierowcy aut dostawczych i kamperów, nawet gdy ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. W przypadku kierowców tych pojazdów dużym ułatwieniem jest to, że można kupić winiety elektroniczne. Do wyboru są winiety dzienne, tygodniowe, miesięczne, a nawet roczne. Jeśli musisz wykupić winietę, to z łatwością wybierzesz coś dla siebie.

Samochodem po Litwie

Litwa jest pięknym krajem zachwycającym nie tylko swoją przyrodą czy malowniczo położonymi wioskami oraz osadami tchnącymi spokojem i harmonią. To także kraj pełen zabytków architektonicznych zarówno na terenie miast, jak i pałaców czy dworków. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności odwiedzając naszych sąsiadów?

Wilno – urokliwa stolica Litwy

Wybierając się na Litwę nie sposób nie odwiedzić Wilna. Wycieczkę można rozpocząć od Góry Zamkowej, odwiedzenia Baszty Giedymina i podziwiania tamtejszej panoramy miasta. Wilno może poszczycić się jedną z najokazalszych starówek na terenie Europy. Spacerując jego ulicami natrafiamy na wiele pięknie odrestaurowanych zabytków, przytulnych kawiarenek i lokali z pysznym, tradycyjnym jedzeniem. Po takim zwiedzaniu warto też udać się do pobliskiego Parku Europy, gdzie znajduje się geometryczny środek naszego kontynentu.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Zamek w Trokach

Dlaczego jest to miejsce godne polecenia? Zamek ten jest wybudowany na największej z trzech wysp na jeziorze Galwe. Dlatego już samo jego położenie sprawia, że warto go zobaczyć. Odwiedzenie Trok przypadnie do gustu zarówno wielbicielom zwiedzania zamków, starych budowli, miłośnikom architektury, jak i osobom bardziej ceniącym przyrodę i przebywanie na łonie natury. Rozpościerające się tam widoki to prawdziwa uczta dla oczu.

Druskienniki

To kolejne miasto na Litwie, w którym warto zagościć. Chociaż nie posiada ono dużej ilości zabytków, można w nim zobaczyć pięknie zachowane drewniane wille. Jednak zdecydowanie największym walorem Druskienników jest ich położenie w Puszczy Orańsko – Druskiennickiej i uzdrowiskowy charakter. To jedno z najlepszych miejsc na wypoczynek dla całych rodzin. Seniorzy mogą skorzystać z pobytów leczniczych w sanatoriach. Rodzice odprężą się podczas zabiegów SPA. A dzieci będą zachwycone jednym z większych Aquaparków w Europie. I wszystko to w otoczeniu lasu, rzeki i jezior. To świetne miejsce na relaks o każdej porze roku. Poczynając od amatorów wędkowania po wielbicieli sportów zimowych. I to jedynie 60 km od granicy z Polską.

Wyposażenie auta na Litwie

Jak w większości krajów, również na Litwie jest obowiązek wyposażenia samochodu w kilka niezbędnych rzeczy wymaganych przepisami prawa. Poza koniecznością posiadania apteczki pierwszej pomocy, musisz pamiętać aby w aucie mieć:

  • gaśnicę,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich podróżujących pasażerów.

Zalecane, ale nie obowiązkowe, jest też wyposażenie samochodu w:

  • zapasowe żarówki,
  • koło zapasowe i podnośnik,
  • linkę holowniczą.

Litwa – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Podróżując samochodem po drogach Litwy trzeba pamiętać o obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem i wszystkich pasażerów. Dzieci można przewozić tylko w specjalnych fotelikach. Używanie świateł mijania konieczne jest przez cały rok. A w okresie jesienno-zimowym, czyli od listopada do końca marca jest obowiązek korzystania z opon zimowych. Rozmowy kierowcy przez telefon są co do zasady zabronione z wyjątkiem korzystania z systemu głośnomówiącego.

Na Litwie, podobnie jak w innych państwach, w ruchu drogowym występują ograniczenia prędkości. Różnią się one nieco od polskich przepisów. Warto się więc z nimi zapoznać.

Tak więc na autostradach dozwolona prędkość to:

  • do 130 km/h w okresie od 1 kwietnia do 31 października,
  • do 110 km/h w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Ograniczenia prędkości dotyczące dróg szybkiego ruchu to:

  • do 110 km/h w okresie od 1 kwietnia do 31 października,
  • do 100 km/h w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Poza obszarem zabudowanym można poruszać się z prędkością:

  • do 90 km/h po drogach asfaltowych i betonowych,
  • do 70 km/h po drogach nieposiadających asfaltowej nawierzchni.

W terenie zabudowanym, jeśli znaki drogowe nie wskazują inaczej, dozwolona prędkość to 50 km/h.

Podanych przepisów drogowych najlepiej przestrzegać poruszając się nie tylko po głównych drogach, ale też po terenie całego kraju, gdyż uchybienie w tym zakresie może słono kosztować. A znaczne przekroczenie prędkości może się nawet skończyć pozbawieniem prawa jazdy. Szczególnie ostrożne powinny być osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 2 lata.

Ważne telefony podczas podróży po Litwie

Wybierając się na Litwę warto mieć pod ręką numery telefonów, które mogą się przydać w razie awaryjnej sytuacji. Oto te najważniejsze:

  • 118 do informacji telefonicznej,
  • 112 to numer alarmowy,
  • 03 pogotowie ratunkowe,
  • 02 policja,
  • 01 straż pożarna.

Przebywając na terytorium Litwy może się też okazać pomocny telefon do Ambasady RP z siedzibą w Wilnie +370 5 2194 700.

Co warto wiedzieć?

  • Podróżowanie samochodem osobowym po litewskich drogach co do zasady jest bezpłatne.
  • Pojazdy ciężarowe, autobusy i większe busy obowiązują winiety. Opłaty są zależne od rodzaju, wielkości czy emisji spalin danych środków transportu.
  • Miasta, które koniecznie trzeba zobaczyć to Wilno, Troki i Druskienniki.
  • Wyjeżdżając na Litwę samochodem, należy zadbać o obowiązkowe wyposażenie auta.
  • Jadąc autem powinniśmy pamiętać o zapięciu pasów, fotelikach dla dzieci, światłach mijania, zestawie głośnomówiącym i w okresie zimowym o odpowiednich oponach.
  • Podstawowe przepisy drogowe co do prędkości to:
  • do 90 km/h poza obszarem zabudowanym,
  • do 110 km/h dotyczy dróg szybkiego ruchu,
  • do 130 km/h obowiązuje na autostradach.
  • W terenie zabudowanym możemy poruszać się z prędkością do 50 km/h.
  • Warto pamiętać o stosowaniu się do ograniczeń, zakazów i nakazów, uchroni to przed niemiłą pamiątką, czyli wysokim mandatem.

FAQ - najczęściej zadawane pytania autostrady na Litwie

Jak na Litwie skręcić w lewo na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną?
Skręt w lewo możliwy jest z wyznaczonego do specjalnie dla tego celu pasa ruchu. Regulowany jest on dodatkową strzałką wyświetlającą się na oddzielnym sygnalizatorze. Jeśli jest zielona - to można skręcać. Natomiast jeśli nie widać zielonej strzałki, to trzeba zaczekać aż się pojawi, bo na Litwie nie wyświetla się strzałka czerwona.
Czy na Litwie honorowane jest polskie prawo jazdy?
Tak. Zgodnie z Konwencją Wiedeńską wszystkie kraje, które są jej sygnatariuszami, honorują wzajemnie wydawane przez siebie prawa jazdy.
Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie przekraczając granicę samochodem?
Niezbędne jest ubezpieczenie OC pojazdu oraz dowód rejestracyjny z aktualnym badaniem technicznym auta. Konieczny jest również dokument potwierdzający tożsamość. Może to być dowód osobisty albo paszport. Nie zapomnij też o zabraniu ze sobą prawa jazdy.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 1 Średnia: 5]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny