Litwa, jako kraj sąsiadujący z Polską, jest coraz częściej wybierana na cel wakacyjnych wyjazdów. Nie dziwi to, chociażby ze względu na jej piękną, pełną zabytków stolicę czy bogactwo malowniczych krajobrazów pełnych dziewiczej przyrody.
- Płatne drogi i autostrady na Litwie
- Opłaty drogowe na Litwie
- Winiety na Litwie
- Samochodem po Litwie
- Wilno – urokliwa stolica Litwy
- Zamek w Trokach
- Druskienniki
- Wyposażenie auta na Litwie
- Litwa – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości
- Ważne telefony podczas podróży po Litwie
- Co warto wiedzieć?
Jednak przed każdym dalszym wyjazdem, szczególnie gdy w podróż wyruszasz samochodem, warto się przygotować oraz zdobyć podstawowe informacje o miejscu, do którego się udajesz i to najlepiej już w fazie planowania wypoczynku. Nie zaskoczą Cię wtedy po drodze żadne przykre niespodzianki. Z tego artykułu dowiesz się o czym pamiętać wyjeżdżając na Litwę autem.
Płatne drogi i autostrady na Litwie
Na terenie całego kraju niezależnie czy wybierasz drogi szybkiego ruchu, czy autostrady, przejazd dla prawie wszystkich samochodów osobowych, czyli tych do 8 miejsc wraz z kierowcą i motocykli jest całkowicie bezpłatny. Jednak poruszanie się po drogach A1 – A18 w przypadku wszystkich aut ciężarowych, autobusów oraz busów, które mają od ośmiu miejsc pasażerskich wymaga uiszczenia opłaty. Tak więc, jeśli podróżujesz po litewskich drogach zwykłym samochodem osobowym nie musisz się martwić o jakieś dodatkowe opłaty drogowe. Natomiast jeżeli masz pojazd ciężarowy albo duży bus czekają Cię opłaty podane niżej.
Opłaty drogowe na Litwie
W tabeli przedstawiamy opłaty w euro za przejazdy drogami na Litwie w podziale na środki transportu oraz na najczęściej wybierane przez podróżnych okresy, czyli 1 dzień, 7 dni i miesiąc.
Środki transportu |
1 dzień |
7 dni |
Miesiąc |
(M2) – Busy mające więcej niż 8 miejsc oprócz kierowcy o masie do 5t, |
6 euro |
14 euro |
28 euro |
(N1) – Pojazdy ciężarowe o masie do 3,5t | |||
(M2-M3), (N2-N3) Pojazdy specjalistyczne | |||
(N2) – Pojazdy ciężarowe o masie powyżej 3,5t do 12t |
11 euro |
26 – 37 euro |
52 – 75 euro |
(M3) – Autobusy mające więcej niż 22 miejsca oprócz kierowcy |
11 euro |
37 euro |
75 euro |
(N3) – Pojazdy ciężarowe o masie powyżej 12t |
11 euro |
37 – 52 euro |
75 – 107 euro |
Winiety na Litwie
Wybierając się w podróż na Litwę zwykłym samochodem osobowym nie trzeba przejmować się winietami. Jednak są pewne wyjątki. Wydawać by się mogło, że winiety to domena kierowców samochodów ciężarowych i autobusów, ale u naszych sąsiadów wygląda to nieco inaczej.
Dowiedz się więcej o winietach na Litwie
Różnicą w stosunku do Polski jest to, że chociaż w naszym kraju 9 osobowy bus jest zaliczany do samochodów osobowych, to na Litwie musi posiadać winietę przeznaczoną dla mikrobusów przewożących od 8 do 12 osób. Winiety muszą wykupić również kierowcy aut dostawczych i kamperów, nawet gdy ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. W przypadku kierowców tych pojazdów dużym ułatwieniem jest to, że można kupić winiety elektroniczne. Do wyboru są winiety dzienne, tygodniowe, miesięczne, a nawet roczne. Jeśli musisz wykupić winietę, to z łatwością wybierzesz coś dla siebie.
Samochodem po Litwie
Litwa jest pięknym krajem zachwycającym nie tylko swoją przyrodą czy malowniczo położonymi wioskami oraz osadami tchnącymi spokojem i harmonią. To także kraj pełen zabytków architektonicznych zarówno na terenie miast, jak i pałaców czy dworków. Co warto zobaczyć w pierwszej kolejności odwiedzając naszych sąsiadów?
Wilno – urokliwa stolica Litwy
Wybierając się na Litwę nie sposób nie odwiedzić Wilna. Wycieczkę można rozpocząć od Góry Zamkowej, odwiedzenia Baszty Giedymina i podziwiania tamtejszej panoramy miasta. Wilno może poszczycić się jedną z najokazalszych starówek na terenie Europy. Spacerując jego ulicami natrafiamy na wiele pięknie odrestaurowanych zabytków, przytulnych kawiarenek i lokali z pysznym, tradycyjnym jedzeniem. Po takim zwiedzaniu warto też udać się do pobliskiego Parku Europy, gdzie znajduje się geometryczny środek naszego kontynentu.
Zamek w Trokach
Dlaczego jest to miejsce godne polecenia? Zamek ten jest wybudowany na największej z trzech wysp na jeziorze Galwe. Dlatego już samo jego położenie sprawia, że warto go zobaczyć. Odwiedzenie Trok przypadnie do gustu zarówno wielbicielom zwiedzania zamków, starych budowli, miłośnikom architektury, jak i osobom bardziej ceniącym przyrodę i przebywanie na łonie natury. Rozpościerające się tam widoki to prawdziwa uczta dla oczu.
Druskienniki
To kolejne miasto na Litwie, w którym warto zagościć. Chociaż nie posiada ono dużej ilości zabytków, można w nim zobaczyć pięknie zachowane drewniane wille. Jednak zdecydowanie największym walorem Druskienników jest ich położenie w Puszczy Orańsko – Druskiennickiej i uzdrowiskowy charakter. To jedno z najlepszych miejsc na wypoczynek dla całych rodzin. Seniorzy mogą skorzystać z pobytów leczniczych w sanatoriach. Rodzice odprężą się podczas zabiegów SPA. A dzieci będą zachwycone jednym z większych Aquaparków w Europie. I wszystko to w otoczeniu lasu, rzeki i jezior. To świetne miejsce na relaks o każdej porze roku. Poczynając od amatorów wędkowania po wielbicieli sportów zimowych. I to jedynie 60 km od granicy z Polską.
Wyposażenie auta na Litwie
Jak w większości krajów, również na Litwie jest obowiązek wyposażenia samochodu w kilka niezbędnych rzeczy wymaganych przepisami prawa. Poza koniecznością posiadania apteczki pierwszej pomocy, musisz pamiętać aby w aucie mieć:
- gaśnicę,
- trójkąt ostrzegawczy,
- kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich podróżujących pasażerów.
Zalecane, ale nie obowiązkowe, jest też wyposażenie samochodu w:
- zapasowe żarówki,
- koło zapasowe i podnośnik,
- linkę holowniczą.
Litwa – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości
Podróżując samochodem po drogach Litwy trzeba pamiętać o obowiązku jazdy w zapiętych pasach bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem i wszystkich pasażerów. Dzieci można przewozić tylko w specjalnych fotelikach. Używanie świateł mijania konieczne jest przez cały rok. A w okresie jesienno-zimowym, czyli od listopada do końca marca jest obowiązek korzystania z opon zimowych. Rozmowy kierowcy przez telefon są co do zasady zabronione z wyjątkiem korzystania z systemu głośnomówiącego.
Na Litwie, podobnie jak w innych państwach, w ruchu drogowym występują ograniczenia prędkości. Różnią się one nieco od polskich przepisów. Warto się więc z nimi zapoznać.
Tak więc na autostradach dozwolona prędkość to:
- do 130 km/h w okresie od 1 kwietnia do 31 października,
- do 110 km/h w okresie od 1 listopada do 31 marca.
Ograniczenia prędkości dotyczące dróg szybkiego ruchu to:
- do 110 km/h w okresie od 1 kwietnia do 31 października,
- do 100 km/h w okresie od 1 listopada do 31 marca.
Poza obszarem zabudowanym można poruszać się z prędkością:
- do 90 km/h po drogach asfaltowych i betonowych,
- do 70 km/h po drogach nieposiadających asfaltowej nawierzchni.
W terenie zabudowanym, jeśli znaki drogowe nie wskazują inaczej, dozwolona prędkość to 50 km/h.
Podanych przepisów drogowych najlepiej przestrzegać poruszając się nie tylko po głównych drogach, ale też po terenie całego kraju, gdyż uchybienie w tym zakresie może słono kosztować. A znaczne przekroczenie prędkości może się nawet skończyć pozbawieniem prawa jazdy. Szczególnie ostrożne powinny być osoby posiadające prawo jazdy krócej niż 2 lata.
Ważne telefony podczas podróży po Litwie
Wybierając się na Litwę warto mieć pod ręką numery telefonów, które mogą się przydać w razie awaryjnej sytuacji. Oto te najważniejsze:
- 118 do informacji telefonicznej,
- 112 to numer alarmowy,
- 03 pogotowie ratunkowe,
- 02 policja,
- 01 straż pożarna.
Przebywając na terytorium Litwy może się też okazać pomocny telefon do Ambasady RP z siedzibą w Wilnie +370 5 2194 700.
Co warto wiedzieć?
- Podróżowanie samochodem osobowym po litewskich drogach co do zasady jest bezpłatne.
- Pojazdy ciężarowe, autobusy i większe busy obowiązują winiety. Opłaty są zależne od rodzaju, wielkości czy emisji spalin danych środków transportu.
- Miasta, które koniecznie trzeba zobaczyć to Wilno, Troki i Druskienniki.
- Wyjeżdżając na Litwę samochodem, należy zadbać o obowiązkowe wyposażenie auta.
- Jadąc autem powinniśmy pamiętać o zapięciu pasów, fotelikach dla dzieci, światłach mijania, zestawie głośnomówiącym i w okresie zimowym o odpowiednich oponach.
- Podstawowe przepisy drogowe co do prędkości to:
- do 90 km/h poza obszarem zabudowanym,
- do 110 km/h dotyczy dróg szybkiego ruchu,
- do 130 km/h obowiązuje na autostradach.
- W terenie zabudowanym możemy poruszać się z prędkością do 50 km/h.
- Warto pamiętać o stosowaniu się do ograniczeń, zakazów i nakazów, uchroni to przed niemiłą pamiątką, czyli wysokim mandatem.