Norwegia

Autostrady w Norwegii

Redakcja Zaktualizowano: 2023-02-27
autostrady.com.pl » Autostrady » Autostrady w Europie » Autostrady w Norwegii

Norwegia jest krajem skandynawskim, który przyciąga turystów swoim charakterem. Fiordy czy zorze polarne są niezwykłe i wiele osób jedzie do Norwegii, aby właśnie zobaczyć te zjawiska na własne oczy. Norwegia to także kraj Wikingów, dlatego miłośnicy historii z pewnością wybierają ten kierunek na wakacje.

Płatne drogi i autostrady w Norwegii

Przejazd niektórymi drogami, tunelami, mostami w Norwegii jest płatny. Jednak nie trzeba wcześniej wykupować winiety ani stać w kolejkach na bramkach. W Norwegii działa system Autopass, który sam fotografuje auto przy przejeździe przez płatną drogę. W Norwegii płatny jest przejazd drogami publicznymi, ale także prywatnymi prowadzącymi do schronisk górskich. Opłacie podlega także wjazd do większych miast, jednak jest ona niewielka. Poniżej mapa z punktami poboru opłat, a dalej link do sprawdzenia wszystkich punktów w Norwegii.

Sieć dróg i autostrad w Norwegii

Sieć dróg i autostrad w Norwegii

Opłaty drogowe w Norwegii

Przed wjazdem do Norwegii trzeba zarejestrować pojazd w systemie Epass. Można tam także podglądać przejechane już płatne odcinki dróg i naliczone opłaty. Jest to wygodne rozwiązanie, bez stania w kolejce na bramkach. Jeżeli nie zarejestrujesz się w systemie, to rachunek do zapłaty jest wysyłany na adres kierowcy w ciągu 6 miesięcy.

Opłaty za przejazd drogami prywatnymi mogą być realizowane tylko gotówką. Warto więc mieć ją przy sobie. Koszt zawiera się w przedziale od 50 do 150 koron. Opłaty trzeba uiścić m.in. przy dojeździe do lodowca Nigardsbreen, schroniska pod Galdhoppigen, na górę Dalsnibba, ośrodka narciarskiego Folgefonna.

Opłaty za wjazd do większych miast tj. Oslo, Bergen, Trondheim, Stavanger i Kristiansand pobierane są w systemie AutoPass. Np. wjazd do Oslo kosztuje 34 korony. Ma to na celu zachęcenie osób do skorzystania z szeroko rozbudowanej komunikacji miejskiej.

Winiety w Norwegii

W Norwegii nie obowiązują winiety, a opłaty za płatne drogi są regulowane za pomocą systemu AutoPass.

Czy w krajach po drodze do Norwegii są winiety?

Z Polski do Norwegii można dostać się przez Szwecję lub Danię, wykorzystując prom ze Świnoujścia, Gdańska lub Gdyni. W Szwecji i Danii nie ma obowiązku zakupu winiet. Drugą trasą jest droga przez Niemcy. W Niemczech także nie ma obowiązku zakupu winiet.

Wyposażenie auta w Norwegii

Wybierając się w podróż do Norwegii, warto sprawdzić wcześniej jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta, aby nie narazić się na mandat. W Norwegii wymagane jest posiadania przynajmniej jednej kamizelki odblaskowej oraz trójkąta ostrzegawczego.

Elementy zalecane, ale nieobowiązkowe:

  • apteczka,
  • gaśnica,
  • komplet zapasowych żarówek,
  • koło zapasowe,
  • linka holownicza.

Warto pamiętać, że w okresie zimowym obowiązkowe są opony zimowe o minimalnej głębokości bieżnika 3 mm. Kolce w Norwegii są dopuszczone od 1 listopada do pierwszej niedzieli po Wielkanocy. Niektóre rejony na północy Norwegii wydłużają ten czas od 15 października do 1 maja. Natomiast w centrum Trandheim i Oslo jazda na oponach z kolcami jest dodatkowo płatna.

OC

Ubezpieczenie OC/AC

Ubezpiecz samochód bez wychodzenia z domu.

Nawet do 50% taniej!

Porównaj ceny
Palma

Ubezpieczenie turystyczne

Polisa turystyczna tańsza nawet o 50%.

Sprawdź promocje!

Porównaj ceny

Norwegia – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości

Infrastruktura drogowa w Norwegii jest w bardzo dobrym stanie, jednak ze względu na ukształtowanie terenu, drogi są kręte i wąskie. Trzeba więc być bardzo uważnym na drodze. Kary za niestosowanie się do przepisów obowiązujących w Norwegii są bardzo surowe, dlatego warto przestrzegać ustalonych zasad. Sprawdźmy, jakie są ograniczenia prędkości:

  • w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, w terenie osiedli mieszkaniowych prędkość jest ograniczona do 30 km/h,
  • poza terenem zabudowanym wszystkie rodzaje pojazdów (wyjątkiem są samochody z przyczepą bez hamulca) mają ograniczenie prędkości do 80 km/h,
  • na drogach ekspresowych samochody osobowe mają ograniczenie prędkości do 90 km/h,
  • na autostradach samochody osobowe mają ograniczenie prędkości do 100 km/h.

W Norwegii trzeba także pamiętać o zapięciu pasów przez wszystkich pasażerów, na przednich i tylnych siedzeniach. Światła mijania, podobnie, jak w Polsce muszą być włączone przez całą dobę i cały rok.

Kierowcy lubiący rozmawiać przez telefon w czasie podróży muszą zaopatrzyć się w zestaw głośnomówiący. W Norwegii mandat można zapłacić nawet za dotykanie telefonu, gdy jest on umieszczony na specjalnym uchwycie.

Ważne telefony podczas podróży po Norwegii

Wybierając się w podróż po Norwegii, warto przygotować sobie wcześniej listę numerów alarmowych. Dzięki takiemu przygotowaniu szybciej będzie można wezwać pomoc i nie trzeba będzie w stresującej sytuacji szukać niezbędnych numerów do służb.

  • 112 – policja, pogotowie, straż pożarna
  • +47 24 11 81 53 – Ambasada RP
  • 810 00 505 – pomoc drogowa (koszt połączenia wg stawki lokalnej)
  • 02 222 – pomoc drogowa (połączenie bezpłatne)

Samochodem po Norwegii

Norwegia ma wiele do zaoferowania dla turystów. Od zdumiewających fiordów poprzez spektakularne punkty widokowe i archipelagi po nietuzinkowe miasta.

Geirangerfjorden

Jeżeli ktoś podróżuje do Norwegii, aby zobaczyć fiordy może zacząć od Geirangerfjorden, jednego z najpiękniejszych fiordów w całej Norwegii. Jest on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Fiord, który ma kilkanaście kilometrów otaczają półki skalne, które stanowią idealny punkt widokowy. Aby dotrzeć do Geiranger trzeba przebyć drogę pełną serpentyn, zakrętów, zwaną Drogą Trolli.

Lofoty

Wszyscy wielbiciele pięknych widoków z pewnością docenią bajeczne wysepki porzucone na Morzu Norweskim w północno-zachodniej części kraju. Lofoty mają około 3 miliardów lat i mają pochodzenie wulkaniczne. Archipelag wysp jest dość obszerny, ma 1227 km2. Najbardziej popularne wysepki to Austvagøy, Vestvagøy, Moskenesøya, Flakstadøya. W wiosce  Henningsvær można obejrzeć najpiękniej położone boisko świata, które otaczają góry i otwarte morze.

Oslo

Dla wielbicieli zwiedzania miast dobrym pomysłem będzie wizyta w Oslo. To najbardziej słoneczna ze stolic państw skandynawskich. Miłośnicy historii sztuki z pewnością zawitają do Narodowego Muzeum Sztuki, w którym znajduje się Krzyk Muncha. W Oslo znajdziemy także Park Vigelanda, który jest zbiorem 212 różnych, często nietuzinkowych rzeźb. W Oslo warto udać się także na promenadę Aker Brygge.

Autostrady w Norwegii – co warto wiedzieć?

  1. W Norwegii nie obowiązują winiety. Niektóre odcinki dróg są płatne.
  2. AutoPass to system, który ułatwia opłaty za korzystanie z płatnych dróg w Norwegii.
  3. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu w Norwegii jest trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa.
  4. W Norwegii światła mijania muszą być włączone przez cały rok, całą dobę.

FAQ – najczęściej zadawane pytanie podczas planowania podróży po Norwegii samochodem

Ile kosztuje paliwo w Norwegii?
Planując koszty podróży do Norwegii, warto wcześniej sprawdzić ile będzie kosztowało paliwo. Na sierpień 2022 kierowcy z samochodami z silnikiem diesla zapłacą ok. 10,56 zł za litr. Natomiast właściciele samochodów na benzynę zapłacą ok. 10,55 zł za litr.
O jakich dokumentach należy pamiętać w podróży do Norwegii?
Oprócz pakowania bagaży i tworzenia listy niezbędnych rzeczy, trzeba jeszcze przygotować spis najważniejszych dokumentów, bez których nie warto wybierać się w podróż. Sprawdźmy, co będzie potrzebne w Norwegii:
  • dokument tożsamości (może być to paszport lub dowód osobisty),
  • prawo jazdy (w Norwegii obowiązuje polskie prawo jazdy),
  • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym,
  • potwierdzenie ubezpieczenia OC.
Czy ubezpieczenie OC wystarczy w Norwegii?
Tak, OC dla samochodu to jedyna obowiązkowa polisa. Do Norwegii nie jest wymagana Zielona Karta. Natomiast warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu tj. autocasco, które ochroni od kradzieży i uszkodzenia, assistance, który pomoże np. przy awarii lub NNW, które zagwarantuje wypłatę odszkodowania po wypadku. Są to dodatkowe ubezpieczenia, jednak warto przyjrzeć się zakresowi, bowiem w podróży po Norwegii posiadanie takiego ubezpieczenia może zdecydowanie ułatwić podróż w awaryjnej sytuacji.
Czy trzeba wykupić ubezpieczenie na koszty leczenia, jadąc do Norwegii?
Nie ma takiego obowiązku. Jednak zdecydowanie warto wykupić taką polisę. W razie wypadku lub nagłego zachorowania będziesz mógł skorzystać z pomocy medycznej bezgotówkowo. Bez takiej polisy musiałbyś zapłacić z własnej kieszeni za każdą udzieloną pomoc medyczną.
Redakcja
Oceń:
[Głosów: 8 Średnia: 3.4]
×

Zmniejsz koszt polisy OC nawet o 50%!

Porównaj Ceny