Rosja to kraj ogromnych przestrzeni. W europejskiej części tego kraju jest spora sieć dróg, tu też znajdują się wszystkie rosyjskie autostrady. O czym pamiętać poruszając się po Rosji? Najważniejsze informacje znajdziesz w tym artykule
- Co trzeba wiedzieć o cenniku opłat drogowych w Rosji
- Winiety w Rosji
- Samochodem po Rosji
- Zabytki Moskwy
- Sankt Petersburg, czyli Wenecja Północy
- Bliski sąsiad – Kaliningrad
- Wyposażenie auta w Rosji
- Rosja – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości
- Ważne telefony podczas podróży po Rosji
- Podsumowanie
Co trzeba wiedzieć o cenniku opłat drogowych w Rosji
Generalnie dla samochodów osobowych drogi szybkiego ruchu są bezpłatne, ale podróż po niektórych autostradach wymaga uiszczenia opłaty. Należą do nich autostrady:
- M1,
- M3,
- M4,
- M11,
- A113.
Przejazd trasą średnicową w Sankt Petersburgu też jest płatny. Jest to droga o długości 46,6 km znacznie ułatwiająca poruszanie się po tym mieście. Jej szerokość wynosi od 4 aż do 8 pasów. Płatne odcinki dróg znajdują się też w obwodzie pskowskim w pobliżu granicy z Łotwą, Estonią i Białorusią.
Podobnie jak w wielu krajach, dla samochodów ciężarowych przewidziane są opłaty za poruszanie się po sieci rosyjskich dróg.
Winiety w Rosji
Samochody osobowe nie potrzebują winiety do podróżowania po rosyjskich drogach. Dotyczy to również samochodów ciężarowych, jednak nie są one zwolnione z innych opłat drogowych. W krajach, przez które trzeba przejechać w drodze do Rosji, takich jak Litwa, Białoruś czy Ukraina, też nie obowiązują winiety dla aut osobowych.
Samochodem po Rosji
Rosja to kraj ogromnych odległości, który łączy Europę z Azją. Miasta, szczególnie w azjatyckiej części, dzieli trasa licząca setki, a nawet tysiące kilometrów. Dlatego wybierając się w dalsze strony tego kraju warto zadbać o odpowiedni zapas paliwa. Jakie miejsca są szczególnie godne uwagi?
Zabytki Moskwy
Stolica Rosji kojarzy się przede wszystkim z Placem Czerwonym i Kremlem, gdzie mieści się Zbrojownia Kremlowska, czyli główne muzeum kraju. Jednak lista zabytków Moskwy wartych obejrzenia jest znacznie dłuższa. Można tu wymienić Teatr Bolszoj, Mauzoleum Lenina, Sobór Chrystusa Zbawiciela czy ulicę Arbat leżącą w historycznym centrum stolicy.
Sankt Petersburg, czyli Wenecja Północy
Największą atrakcją tego miasta jest Muzeum Ermitaż. Ilość zgromadzonych tam eksponatów może wprawić w oszołomienie – jest ich około 3 milionów! Znajdują się one w 350 pomieszczeniach zlokalizowanych w 5 różnych budynkach. Jeśli chcesz wszystko obejrzeć, to przygotuj się na przemierzenie całych kilometrów różnych korytarzy.
Obowiązkową pozycją podczas zwiedzania Sankt Petersburga jest Plac Pałacowy, gdzie znajduje się kolumna Aleksandrowska oraz łuk tryumfalny, który upamiętnia zwycięstwo Rosji nad wojskami Napoleona.
Skoro Sankt Petersburg to Wenecja Północy, to w rozkładzie zwiedzania koniecznie musisz uwzględnić rejs statkiem po Newie lub rejs po kanałach Fontanki. Ponieważ to miasto po zmroku jest pięknie podświetlone, to ciekawą opcją jest rejs w nocy.
Bliski sąsiad – Kaliningrad
Obwód Kaliningradzki bezpośrednio sąsiaduje z naszym krajem, więc aby się tam znaleźć do przekroczenia będzie tylko jedna granica. Wielu kierowców wjeżdża tam prawie na pustym baku. Później, korzystając z niższych cen paliw, wracają z autami zatankowanymi pod korek.
Kaliningrad, zwany też Królewcem, to nie tylko tanie paliwo. Warto zobaczyć tam Plac Zwycięstwa oraz Prospekt Lenina, czyli główną ulicę miasta, która prowadzi od tego placu aż do Południowego Dworca Kolejowego. Na liście miejsc do odwiedzenia nie może też zabraknąć Soboru Chrystusa Zbawiciela oraz Katedry Matki Bożej i św. Wojciecha, gdzie znajduje się mauzoleum Immanuela Kanta.
Wyposażenie auta w Rosji
Przy wjeździe do Rosji trzeba zadbać o obowiązkowe wyposażenie auta. Należy mieć ze sobą:
- komplet żarówek zapasowych,
- gaśnicę,
- trójkąt ostrzegawczy,
- apteczkę,
- zimą opony zimowe.
Opony zimowe są niezbędne w okresie od listopada do kwietnia. Muszą być one założone nie tylko na oś napędową, ale na wszystkie koła. Ich bieżnik musi mieć co najmniej 6 milimetrów głębokości.
Jeśli podróżujesz z przyczepką to powinieneś mieć 2 trójkąty ostrzegawcze – jeden dla auta, a drugi dla przyczepki. W przypadku gdy jest ona szersza od auta, to konieczne będą też dodatkowe lusterka boczne.
Rosja – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości
Dozwolona prędkość w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h, poza terenem zabudowanym 90 km/h, natomiast na autostradach można jechać z prędkością 130 km/h. Jednak nie zdziw się jeśli na autostradzie będą Cię mijać auta jadące nieco szybciej. Rosyjska milicja przymyka oko na przekroczenie prędkości wynoszące do 20 km/h, dlatego na autostradach wielu kierowców porusza się z prędkością 150 km/h. Lepiej jednak nie sprawdzać czy funkcjonariusze będą tak samo wyrozumiali dla obcokrajowców.
Warte podkreślenia jest to, że w Obwodzie Kaliningradzkim obowiązują inne ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym można tam jechać z prędkością do 40 km/h, a poza nim 70 km/h. W trakcie jazdy uważnie obserwuj znaki drogowe, bo mogą one dodatkowo ograniczać dozwoloną prędkość.
Poruszając się po Rosji trzeba obowiązkowo zapinać pasy bezpieczeństwa. Po zmroku należy włączać światła mijania. Są też one wymagane w przypadku wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych. W tym kraju kierowca nie może mieć we krwi żadnego alkoholu. Wynik badania na trzeźwość musi wynosić 0,0 promila.
Ważne telefony podczas podróży po Rosji
Podczas podróży po terenie federacji rosyjskiej warto mieć pod ręką spis najważniejszych numerów telefonicznych:
- 112 – telefon alarmowy służb ratunkowych,
- 103 – pogotowie ratunkowe,
- 102 – policja,
- 101 – straż pożarna,
- +7495 23 11 500 – Ambasada Polski w Rosji,
- +7916 69 89 941 – telefon do Wydziału Konsularnego dostępny po godzinach urzędowania (tylko w razie nadzwyczajnych wypadków),
- +48 22 122 10 12 lub + 48 22 849 51 11 – telefon do Wydziału Konsularnego Ambasady Rosji w Polsce – w sprawie wydawania wiz na terenie Rosji.
Podsumowanie
- Wjazd na rosyjskie autostrady w większości przypadków wymaga uiszczenia opłat drogowych.
- W tym kraju nie obowiązują winiety.
- Będąc w Rosji warto zapoznać się z zabytkami Moskwy.
- Niezbędne wyposażenie auta to gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, zapasowe żarówki, a zimą opony zimowe.
- Ograniczenia prędkości to 60 km/h w mieście, 90 km/h poza miastem i 130 km/h na autostradach.
- W Rosji działa europejski numer alarmowy 112.