Serbia jeszcze do niedawna była traktowana jako daleki, trochę dziki kraj Europy, do którego wyjazd wzbudzał obawy. Jednak bogactwo przyrodnicze i kulturalne zmieniło nieco jej postrzeganie. Dzisiaj wiele osób docenia piękno tamtejszych gór i parków, jak i specyficzną dla tego regionu architekturę. Jeśli zastanawiasz się, gdzie wybrać się na urlop, Serbia to zdecydowanie dobry pomysł. Z tego artykułu dowiesz się, jak przygotować się do podróży samochodem po Serbii.
Płatne drogi i autostrady w Serbii
Serbia, jak większość europejskich państw, posiada sieć autostrad łączących najważniejsze miejsca w kraju. Przejazd autostradami jest płatny nie tylko dla samochodów ciężarowych i autobusów, ale też dla samochodów osobowych i motocykli. Opłaty inkasowane są na bramkach na autostradzie. Za przejazd możesz zapłacić gotówką albo kartą. Osoby regularnie podróżujące autostradami mogą korzystać z elektronicznego poboru opłat. Te opłaty drogowe zależą od kategorii pojazdu i odległości jaką on przejedzie. Poruszanie się po pozostałych drogach w kraju jest bezpłatne.
Opłaty drogowe w Serbii
Autostrady w Serbii to w sumie około 1000 km dróg. Opłaty drogowe za przejazd średnio mieszczą się w przedziale od 3,50 euro do 6 euro za 100 km. Na wysokość Twojej opłaty ma wpływ to, do jakiej kategorii pojazdu zostanie zaliczony Twój samochód.
Opłaty za przejazd przyjmowane są w miejscowej walucie, ale można zapłacić też w euro. Niestety polskie złotówki nie są przyjmowane, dlatego warto zadbać o zapas odpowiednich walut. Po uiszczeniu opłaty należy domagać się wydania paragonu, który powinieneś zachować aż do zjazdu z danej autostrady. Obowiązują tam 3 kategorie pojazdów:
- 1a – Motocykle i motocykle z bocznym wózkiem,
- 1 – Samochody osobowe mające 2 osie i wysokość do 130 cm nad przednią osią, a także furgonetki z 2 osiami i o całkowitej wysokości do 190 cm, których maksymalna dopuszczalna masa nie jest większa niż 3,5t,
- 2 – Samochody osobowe mające 2 osie i wysokość do 130 cm nad przednią osią, z przyczepą, a także furgonetki z 2 osiami i całkowitej wysokości do 190 cm, których maksymalna dopuszczalna masa nie jest większa niż 3,5t z przyczepą oraz furgonetki z 2 osiami i całkowitej wysokości powyżej 190 cm, których maksymalna dopuszczalna masa nie jest większa niż 3,5t.
Winiety w Serbii
Serbia należy do krajów, w których nie ma typowych winiet. Autostrady, chociaż są tam płatne, to nie obowiązują na nich winiety, tylko opłaty drogowe naliczane za faktycznie przejechany odcinek drogi.
Sytuacja z winietami wygląda inaczej w państwach, przez które musisz przejechać, żeby dotrzeć do Serbii. Trasa z Polski biegnie przez Słowację, Czechy i Węgry. We wszystkich tych krajach obowiązują winiety, więc nie zapomnij o ich zakupie. Zrób to najlepiej przed podróżą, a unikniesz dodatkowego stresu.
Samochodem po Serbii
Serbskie krajobrazy możesz podziwiać od samego przekroczenia granicy tego kraju. Ciągnące się pasma górskie są poprzecinane wąwozami. Rezerwaty i parki przyrody to dzikie królestwo zwierząt i roślin. A miasta urzekają specyficznymi zabudowaniami i otwartością mieszkańców. W podróży po Serbii polecamy Ci odwiedzić:
Dertap
Jest to park narodowy położony przy granicy rumuńsko-serbskiej. Właśnie w tym miejscu rozciąga się najdłuższy rzeczny kanion w Europie, a rzeka Dunaj ma w jednym odcinku aż 82 metry głębokości. Atrakcją turystyczną jest tam też Twierdza Golubac. Park zamieszkują rodzime dzikie zwierzęta. Można go przemierzać szlakami o różnej trudności. Jednak podczas wędrówki zawsze musi Ci towarzyszyć przewodnik, więc najlepiej umów się na wycieczkę wcześniej.
Kanion Uvac
Leży on w górach Zlatibor. Jego krajobraz maluje rzeka Uvac, która meandruje między wapiennymi skałami, w których występuje wiele jaskiń. Jedną z nich jest Jaskinia Lodowa. Ten rezerwat przyrody jest zamieszkiwany przez ponad 100 gatunków ptaków. Miejsce to zachwyca pięknem, które możesz podziwiać z punktów widokowych.
Belgrad
Belgrad to miast pełne życia i zabawy. Twierdza Kalemegdan to swoista starówka i miejsce w którym poczujesz serbską kulturę. Muzyka, taniec i śpiew to jest to, co łączy wszystkich mieszkańców tego miasta. To dobry przystanek zarówno dla wielbicieli architektury, jak i miłośników imprez.
Wyposażenie auta w Serbii
Na terytorium Serbii jesteś obowiązany posiadać w pojeździe:
- apteczkę i rękawiczki gumowe,
- trójkąt ostrzegawczy,
- komplet zapasowych żarówek,
- linkę holowniczą,
- kamizelki odblaskowe.
Warto żebyś miał też w samochodzie gaśnicę i koło zapasowe. Może to bardzo pomóc w nieoczekiwanych sytuacjach. W razie awarii auta zawsze wcześniej uzgodnij cenę naprawy czy holowania, gdyż w Serbii powszechne jest zjawisko wyłudzania wielokrotności stawek za takie usługi.
Serbia – najważniejsze przepisy drogowe oraz ograniczenia prędkości
W Serbii jest obowiązek używania świateł mijania przez cały rok. Jako kierowca musisz dopilnować, żeby wszyscy w aucie mieli zapięte pasy. Jeśli jedziesz z dziećmi, to zapewnij im odpowiednie foteliki. Rozmowy przez telefon są zabronione, chyba że prowadzisz je przez zestaw głośnomówiący. Pamiętaj też, że w okresie zimowym od listopada do marca musisz mieć opony zimowe.
Poruszając się po serbskich drogach, miej ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu. Dlaczego warto zachować taką ostrożność? Miejscowi kierowcy nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego. Dlatego też kwaterując u osób prywatnych należy dopilnować, by auto było zaparkowane w bezpiecznym miejscu. Uchroni to Cię przed uszkodzeniem albo kradzieżą samochodu.
Na serbskich drogach obowiązują ograniczenia prędkości:
- do 120 km/h na autostradach,
- do 100 km/h na drogach szybkiego ruchu,
- do 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
- do 50 km/h na terenie zabudowanym.
Na terenie przy szkole możesz spotkać się z ograniczeniem do 30 km/h. Ciągnąc autem przyczepę możesz na autostradzie i drodze ekspresowej jechać z prędkością do 80 km/h.
Przekroczenie dozwolonej prędkości nawet o kilka kilometrów karane jest mandatem.
Ważne telefony podczas podróży po Serbii
- 112 Europejski numer alarmowy,
- 194 Pogotowie Ratunkowe,
- 192 Policja,
- 193 Straż Pożarna,
- 0800 111 004 Road of Serbia biuro obsługi,
- +381 11 1987 Pomoc drogowa,
- +381 11 20 65 301 Ambasada RP w Belgradzie albo +381 63 64 39 42 tylko i wyłącznie w nagłych wypadkach poza godzinami pracy ambasady.
Co warto wiedzieć?
- Wszystkie autostrady w Serbii są płatne.
- Opłata zależy od kategorii pojazdu i długości odcinka drogi.
- Pamiętaj o obowiązkowym wyposażeniu auta.
- Zawsze jeździj z włączonymi światłami mijania.
- Stosuj się do przepisów drogowych i zachowaj większą ostrożność poruszając się po tamtejszych drogach.
- W Serbii obowiązują zbliżone do Polski ograniczenia prędkości. Jednak na autostradzie i poza terenem zabudowanym musisz jechać tam 0 10 km/h wolniej.
- Pamiętaj, że w Serbii należy przestrzegać dozwolonej prędkości, bo już niewielkie jej przekroczenie zakończy się dla Ciebie mandatem.